Wednesday, December 6, 2023
Study AbroadWhat is it Like to Study in Netherlands?

What is it Like to Study in Netherlands?

MUST READ

Hey! What is it like to study in the Netherlands? You may wonder all day but remember, we’re always here and ever ready to answer some of the questions you’ve got.

In the Netherlands, learning is key but life must be planned and arranged. It is important to understand this with our common sense.

Like we said earlier, we’re here to help you know and understand what life in the Netherlands is like. Wonder no more, relax, and just read through from your sofa.

What is it Like to Study in the Netherlands?

We have shortly discussed what the following looks like for international students who want to study and get their academic degree in schools in Netherlands.

 • Learning in the Netherlands
 • Accommodation in the Netherlands
 • Traffic in the Netherlands
 • Food in the Netherlands.

1. Learning in the Netherlands

There are a large number of universities in the Netherlands, and their strengths are very good. The schools are semi-open. Everyone can enter and exit freely through inspections. Most of the communication here is in English.

Don’t worry if the remittance bank does not understand.

Internationalization is a major feature of campuses and classrooms. Basically, every university and specialty is not composed of students of a single nationality. Students from different countries study in the same place, which has a very positive impact.

Check out the best Universities to study in the Netherlands.

2. Accommodation in the Netherlands

Basically, schools in the Netherlands do not provide dormitories, so you need to arrange accommodation before going abroad. If you are not sure about it in the country, you can go to a hotel apartment for short rent. Although the price is expensive, everyone has enough time to Look at the house.

Shared renting is a more common way. You can post rent information in the school, and determine the number of people before renting, the monthly rent is about 500 Euros; if you do not want to drink with strangers, you can also rent Studio, single apartment facilities are complete and safe.

3. Traffic in the Netherlands

The domestic transportation network is convenient and developed. Trains from a subway network linking different cities in the country, and there are convenient subways in different cities. In addition to ground transportation, in addition to buses and taxis, trams are supplemented, which is very convenient.

In addition, there is a special traffic app that broadcasts the arrival time and route without trips in real-time, which is convenient for everyone to schedule. You don’t have to wait for a long time, but the fare is not cheap. It is recommended that you get more discount cards.

4. Food in the Netherlands

Compared with China’s rich ingredients and cooking methods, the Netherlands is more monotonous and barren. Potatoes are the most common raw material on the table. They are all boiled, fried, and steamed. Annoying.

The more common staple foods are bread and sandwiches; soups are more abundant, bacon soup, asparagus soup, tomato soup, vegetable soup, etc., but most cities add thickening ingredients such as cheese, and there are few refreshing soups, and they are partial. Sweet, it is difficult to adapt.

Conclusion:

Hey Scholar, want to a more detailed guide on studying abroad in the Netherlands? checkout this well-researched work on study in the Netherlands to help you make the process smooth.

You may also want to know how to prepare for a master’s degree in the Netherlands.

Join us below and don’t miss updates you ought not to miss.

9 COMMENTS

 1. 2040 yılında geçen hikayede, genç ve parlak bir bilimadamı geçmişe e-posta göndermenin bir yolunu bulur ve buluşunu, sevgilisini kötürüm bırakan trafik kazasını engellemek için kullanmaya karar verir… Houston Dillon

 2. Honey Daniels hayatı boyunca hep bugünlerin gelmesini beklemiştir. Yıllardır eğitimini alarak geliştirdiği dans yeteneğini tüm dünyaya göstereceği günler gelip çatmıştır. Özlemini çektiği herşey artık sadece bir adım önündedir.Onu en çok seven insanlar bile, bu zor alanda dikkatleri üzerine çekebileceğine inanmamış, “Mutlaka başaracağım” dediği zaman bile, hep kuşkuyla bakmışlardır. Ailesi tarafından önerilen ve güvenli gelecek vaat eden seçimlerden tatmin olmadığı için herşeye sırtını dönmüş; kendisini büyük kentin merkezine atmıştır. O artık bütün sokakları müzikle ve enerjiyle dopdolu büyük kentin kızıdır. Minh Degrande

 3. Bu hikayemizde Tokyo’da yaşayan Matsuru Kato’yu ana karakter olarak ele alıyor ve Kato metroda yaralı birisine yardım etmeye çalışırken, kendini bir anda Gantz’ın önünde buluyor… Joan Sachleben

 4. İlk Filmdeki olayların üzerinden uzun bir süre geçmiş ve takvimler yakın geleceği gösterirken, eski pilot Ted Striker, bu kez eski sevgilisini ve diğer yolcuları Güneş’e doğru hızla ilerleyen bir uçaktan sağ çıkarmak zorundadır. Ted bunu nasıl yapacağını bilemese de canı pahasına da olsa herkesi kurtarmayı başaracaktır. Pierre Kapa

 5. Carl Black, ilk filmin korkunç olaylarından sağ çıktıktan sonra ailesini büyüdüğü mahalleye geri götürür. Carl, umduğu karşılamayı alamayınca, mahallede Dr. Mamuwalde adlı bir adamın büyük olasılıkla bir vampir olduğunu fark ettiğinde, dost olmayan komşularından çok daha korkunç bir şeyle savaşması gerektiğini fark eder. Faustino Polvino

 6. Elm Sokağı’nın en karanlık gölgelerine, “zekice, esprili, ve yıllardır yaratılmış en sıradışı kahramanla” geri dönüyor! (Rolling Stone) Ödüllü Elm Sokağı serisi, başrollerinde yine yıldız oyuncular Robert Englund, Heather Langenkamp ve John Saxon’ın yer aldığı; gerçek dünyaya adım atmasıyla vahşetin tadına varan Freddy’nin yeni hikayesi ile devam ediyor! Fakat Freddy’nin hayranlarının endişelenmesine gerek yok, bu ne de olsa sadece bir film… yani öyle değil mi? Rob Okano

 7. Anthony Lowe (Van Damme) çalıştığı birimde çok da sevilmeyen bir polistir. Düzenlediği basın operasyonu başarısızlıkla sonuçlanır. Hem tüm New Orleans’ı haraca kesen Callaghan (Stephen Rea) ellerinden kaçmıştır hem de iki polis memuru hunharca öldürülmüştür. Lowe, öç almaya and içer. Callaghan ile geçmişten kalan bir hesapları da vardır. Lowe, bir yandan mafyayla boğuşurken diğer yandan da sorunlu evliliğini kurtarmaya çalışmaktadır. Eşi Valerie (Selina Giles) hamiledir. Ama çocuk başkasındandır. Mafyanın acıması yoktur. New Orleans sokakları daha önce hiç tanık olmadığı bir kan gölüne dönüşecektir. Werner Kostelecky

 8. Nehirde bir teknede yapılacak olan poker turnuvasına katılacak olan Maverick (Mel Gibson), yarışmaya katılmak için gerekli olan parayı tamamlamaya çalışırken usta hırsız Anabel (Jodie Foster) tarafından soyulur. Ancak Anabel bu sefer sert kayaya çarpmıştır. Çünkü Maverick Anabel’in peşini bırakmaz. Karşılıklı atışmalar ve ortak bir amaç için çalışmaları bilinçsiz olarak Anabel ve Bret Maverick’i yakınlaştırır… Harvey Alhameed

 9. Maria ve Henry 3 çocuklarıyla birlikte kış tatillerini geçirmek için Tayland’a giderler. Bu tropik cennete birkaç gün keyifli vakit geçirmek isteyen aile, 25 Aralık gecesi düzenlenen Christmas partisine gider ve bolca eğlenirler. Ertesi sabah havuz keyfi yaptıkları sırada korkunç bir gürültüyle ortalık sarsılmaya başlar. Maria ve Henry korku içinde dona kaldıklarında, otelin duvarları üzerinden dev dalgalar da üzerlerine doğru hızla gelmektedir! 26 Aralık 2004’te yaşanan tsunami felaketini kurtulmayı başaran bir ailenin gerçek hikayesi üzerinden anlatan filmin başrollerinde Naomi Watts ve Ewan McGregor’u seyrederken filmin yönetmenliğini ise The Orphanage filmiyle tanıdığımız J.A. Bayona üstleniyor.The Impossible izle Dirk Scharff

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

HEY WORLD SCHOLAR

We really care so much about helping students globally; our quality guides says it all. World Scholars Hub keeps you updated with info on online colleges, degree guides, cheap and low tuition universities, international scholarship opportunities you never want to miss, with helpful study abroad tips and guides.

Don't want to miss these opportunities we provide? quickly follow us now on Facebook, Twitter, and Instagram.

You can join our WhatsApp group.

Feel free to also join our Telegram Chat Enabled Group.

Our Facebook Communities:

We have a lot in store for you!!!

- Advertisement -

MOST RECENT UPDATES

More Articles Like This